Sæson: December 2016 - runde 5 af 24
Telly League - fodbold med indersiden!
Tag udfordringen op og konkurrer imod andre fodboldfans fra hele landet. Telly League er en online tipsliga, som tager udgangspunkt i resultaterne fra udvalgte tv-kampe.

Kun ét tip om dagen.

Deltagelse er selvfølgelig gratis.

LOGIN:
 

Ny deltager | Glemt kode?

Stillingen - Telly Divisionen (24)

 HoldnavnKVUTMålPoint
1.Liverpool43019-59
2.Honest Holmes43017-49
3.SPIRIT OF 9242119-77
4.EAG42116-67
5.Mikkels Messi42026-56
6.Team YNWA42025-66
7.Smalltown Bigshots42022-46
8.Fouse41215-55
8.Team Jecepez41215-55
10.FC Mehlinho41214-65
11.Leo41124-74
12.FC Laugenthaler41035-73
13.B201040225-92
13.Kasper40225-92
13.Favoritten40225-92
16.West Beef United40223-72
17.Vaffanculu40222-62
18.FC TOSN40135-81
19.Trannel FC40133-71
20.RKB40134-91
20.JonniDK40134-91
22.Baks drenge40132-71
23.MPTR40042-80
23.Nybøl FC40042-80
Vis mere

Seneste nyheder

Onsdag 30. november 2016
FC Laugenthaler holdt stand

November blev en måned, hvor vi skulle frem til sidste spilledag for at kunne udråbe en mester. Det blev en fortjent sejr til månedens dominerende hold FC Laugenthaler, der vha. to sene scoringer vendte et truende nederlag til sejr og således vandt sit andet mesterskab gennem tiden. De øvrige medaljer gik til de to kometer FC TOSN (sølv), der er rykket op de seneste to sæsoner, og Honest Holmes (bronze), der er rykket op de seneste tre. Tillykke til de tre medaljevindere samt alle oprykkere.

Ny sæson starter torsdag den 1/12.

Mandag 14. november 2016
Hviledage 16-17/11

Ovenpå landsholdssamlingerne snupper vi yderligere to hviledage onsdag og torsdag, mens landsholdsspillerne rejser hjem til deres klubber.

Lørdag 5. november 2016
Landsholdssamling

Fra mandag den 7/11 til torsdag den 10/11 afvikles der ingen runder i Telly League, fordi Europas klubturneringer holder pause frem næste weekends VM-kvalifikationskampe.

Lørdag 29. oktober 2016
SØKO oktober-mester - igen

I 2015 vandt SØKO mesterskabet for oktober, og igen i år var ingen i stand til at hamle op med SØKO, der dermed vinder sit andet mesterskab. Sølvet går til sidste måneds mester Vaffanculu, der nu er oppe på 8 pokaler, og bronzen til RKB. Tillykke til de tre medaljevindere og alle oprykkere.

Ny sæson starter tirsdag den 1/11 med fire Champions League-kampe. Der kan tippes fra og med søndag den 30/10.

Tirsdag 11. oktober 2016
Flere hviledage

Onsdag den 12/10 og torsdag den 13/10 er også hviledage her i Telly League, mens fodbold-europa puster ud efter VM-kvalifikationskampene.

Søndag 2. oktober 2016
Hviledage 3/10-5/10

Efter denne weekend samles de forskellige europæiske landshold forud for endnu et par runder af VM-kvalifikationen. Det gør, at Telly League holder en lille pause fra mandag til onsdag, begge dage inklusive.

Onsdag 28. september 2016
Tredje mesterskab til Vaffanculu

Vaffanculu strøg til tops i sidste runde af september-turneringen og sikrede sig dermed den syvende pokal til pokalskabet, den tredje af guld. Sølvet går til Jerlev Fodboldklub og bronzen til Team YNWA. Tillykke til de tre og til alle oprykkere.

En ny sæson starter på lørdag den 1. oktober, men allerede nu kan der tippes.

Tirsdag 13. september 2016
Tendenslodtrækning: Manchester C.-Mönchengladbach

Pga. regnvejr kunne Champions League-kampen mellem Manchester C. og Mönchengladbach ikke afvikles tirsdag aften. Det betyder, at vi her i Telly League har måttet foretage tendenslodtrækning, og resultatet af denne blev:

Manchester C.-Mönchengladbach 1-0

Skulle man være interesseret i reglerne for tendenslodtrækning, så er dette beskrevet under menupunktet "Regler".

Resultater 4. december

FC Midtjylland -
AGF 0-1
Everton -
Manchester U. 1-1
Esbjerg -
Brøndby 1-1
FC Nordsjælland -
OB 0-1

Tip en ven

Kender du andre, som kunne have fornøjelse af at være med i Telly League?

Her kan du sende dem en besked.

Tip en ven

Kampe 5. december

18:00 Superligaen
Silkeborg - SønderjyskE
20:00 Superligaen
AaB - Lyngby
20:45 La Liga
Dep. La Coruña - Real Sociedad
21:00 Premier League
Middlesbrough - Hull

Statistik

B2010 har med 42 sæsoner rekorden for flest sæsoner i den bedste række Telly Divisionen.

Mere statistik
Telly League © 2010-2016